Neprehliadni

Džem alebo evanjelium?

Nedávno nám jedni naši známi ponúkli prísť si k nim naoberať čerešne. Kto by odolal takej ponuke? Natešení sme domov doniesli niekoľko rôznych nádob plných čerešní. S nadšením sme sa pustili do zavárania, urobili sme čerešňovú tortu (teda, ja ani tak nie ako skôr moja šikovnejšia polovička) a rozhodli sme sa, že skúsime aj nejaký čerešňový džem. Chceli sme sa inšpirovať niečim novým, tak som na internete pozrel nejaké recepty. Našiel som jeden zaujímavý od našej kamarátky Mišky. Finta je v tom, že tesne pred dovarením džemu treba vhodiť za hrsť medovky alebo mäty a džem tak dostane nový chuťový rozmer.
Džem sa podaril a moje nadšenie z úspechu bolo tak veľké, že koho som stretol, tak som mu hovoril o našej novej skúsenosti s čerešňovým džemom s nádychom mäty. Aj keď sme „všeho-všudy“ spravili len 4 malé fľaštičky, naše nadšenie bolo také akoby sa nám podarilo urobiť kontrakt na čerešňový džem s najväčším obchodným reťazcom v krajine. Hovoril som o tom džeme v práci, priateľom, kdekoľvek sa naskytla príležitosť, vedel som si nájsť priestor k tomu, aby som o tom povedal.
A reakcia ľudí? Prakticky každého to zaujalo? Niektorí neveriacki krútili hlavou, ale prakticky všetci kládli ďalšie otázky, viacerí si vypýtali recept, niektorým som poslal weblink na recept, a niektorí šťastlivci ho mohli u nás doma aj priamo ochutnať…
No, a prečo tu o tom točím? (Viete, ešte stále mám radosť z toho džemu a chcel som sa aj s vami o to podeliť. Predsa len, bol to prakticky prvý džem, ktorý som varil.) Po nejakom tom týždni som si uvedomil, že za uplynulých pár dní som si dokázal vytvoriť priestor k tomu, aby som hovoril o tom džeme toľkým ľuďom! A potom – koľkým ľuďom som za ten čas povedal o Ježišovi? A prečo vlastne nie? Nie je evanjelium o Ňom viac ako pár pohárov džemu? Prečo nie som tak nadšený z Ježiša? Prečo vo mne nehorí túžba s čím viacerými sa podeliť o to, čo mám v Ježišovi? …no, ďalšie paralely si iste viete násjť aj sami… A tak okrem toho, že premýšľam nad tým, aký ďalší džem by sme mohli doma urobiť, premýšľam aj nad tým, komu a ako povedať o Ježišovi.

PS: Ozaj, tu je ten link na džem s mätou: http://sitocojes.blogspot.sk/2013/06/rychle-originalne-jednoduche-dzemy-pre.html

Comments are closed.